20 grudnia 2023

Bank nie chce udzielić Ci kredytu? Powód może Cię zdziwić

Jedną z przyczyn, dla których bank odmówił Ci udzielenia kredytu, może być niska punktacja w BIK, wynikająca m.in. z kiepskiej historii kredytowej (np. regularne opóźnienia w spłacie rat lub zobowiązania przekazane do windykacji), która jest przechowywana w bazie danych BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej.

Czym jest BIK?

BIK gromadzi informacje o Twoich zobowiązaniach bankowych i pozabankowych. W systemie przechowywane są również informacje o tym, czy spłaty są dokonywane regularnie i na czas. Opóźnienia w spłatach czy niespłacenie długu są odnotowywane, co negatywnie wpływa na scoring BIK, czyli ocenę punktową, na podstawie której możesz starać się o uzyskanie kredytowania z banku. Zaległości w spłatach, w tym długi przekazywane do firm windykacyjnych czy sądowego egzekwowania długu, przyczyniają się do negatywnego scoringu. W systemie odnotowywane są także zapytania kredytowe. Są to dane o tym, ile razy i kiedy składałeś wnioski o kredyt lub pożyczkę. Częste zapytania wpływają negatywnie na scoring w BIK i mogą być interpretowane jako przejaw problemów finansowych

Banki wiedzą jak zarządzasz swoimi zobowiązaniami

Informacja z BIK to rodzaj oceny Twojej zdolności do spłaty zobowiązań. Bank każdorazowo przy ocenie wniosku o udzielenie kredytu czerpie informacje na temat Twojej historii kredytowej z raportu BIK. Pozwala to na uzyskanie pełnego i dokładnego obrazu sposobu zarządzania przez Ciebie finansami. Takie dane mają kluczowy wpływ na decyzję banku o udzieleniu kredytu. Instytucje finansowe, widząc niską ocenę w BIK, mogą mieć obawy, czy będziesz rzetelnie spłacać kolejne zobowiązania

Ocena raportu BIK jest wyrażona w punktacji od 1 do 100. Im więcej punktów uzyskasz w scoringu BIK, tym większe prawdopodobieństwo, że otrzymasz kredyt

Chwilówki – sygnał ostrzegawczy dla banków

Istotną przeszkodą w staraniu się o udzielenie kredytu bankowego, jest posiadanie w BIK produktów pozabankowych, w tym popularnych chwilówek, czyli pożyczek krótkoterminowych, które niejako automatycznie przekreślają możliwość ubiegania się o kredyt, niezależnie od dochodu i punktacji w BIK. Banki już dawno temu wykluczyły osoby korzystające z chwilówek z możliwości wzięcia kredytu, traktując ich zaciąganie jako sygnał poważnych problemów finansowych, które pojawiły się u klienta.

Jak wygląda usuwanie czarnych chmur – czyszczenie historii w BIK

Po uregulowaniu najpilniejszych zobowiązań należy wystosować odpowiednie pisma i dyspozycje pozwalające na usunięcie informacji z raportu o nieterminowo spłacanych zobowiązaniach. W przypadku produktów pozabankowych warto pozbyć się wszelkich wpisów dotyczących tego rodzaju pożyczek, nawet gdy zostały terminowo spłacone. Przed próbą uzyskania kredytu, warto zadbać o usunięcie z raportu BIK jak największej ilości informacji o wcześniejszych zapytaniach o pożyczkę lub kredyt.

Ilość zapytań wpływa na decyzję banku

Warto wiedzieć, że są banki, które automatycznie odmawiają udzielenia kredytu, w przypadku gdy klient złożył przykładowo więcej niż 3 zapytania w ostatnim kwartale, lub ma ich łącznie kilkanaście w skali roku. Zdarzają się klienci, którzy na swoim koncie mają już kilkadziesiąt zapytań w skali ostatnich 12 miesięcy, a nieświadomi problemu, nadal wnioskują w bankach, które są na takie sytuacje wyczulone i automatycznie, tylko z tego tytułu, udzielają odmowy udzielenia kredytu, nawet bez szczegółowego rozpoznania wniosku. Podjęcie działań związanych z usunięciem negatywnych wpisów dotyczących historii spłaty zobowiązań, jak również usunięcie informacji o jak największej ilości zapytań kredytowych z ostatnich 12 miesięcy, znacznie poprawi Twoją ocenę punktową i polepszy wizerunek w oczach instytucji finansowych, zwiększając szansę na uzyskanie kredytu bankowego.

Praca – Twoja tarcza w walce o kredyt

Przy rozważaniu zaciągnięcia kredytu, istotna jest stabilność zatrudnienia i regularność dochodów. Stabilne źródło dochodu jest postrzegane jako gwarancja regularnych wpływów finansowych, co zwiększa szanse na pozytywną decyzję kredytową. Z kolei częste zmiany pracy lub nieregularne dochody mogą być sygnałem potencjalnej niestabilności finansowej, co skłania banki do ostrożności przy udzielaniu kredytu. Warto w tym miejscu dodać, że tylko nieliczne banki respektują w procesie ubiegania się o kredyt zatrudnienie na podstawie umowy na czas określony.

Bank odmawia udzielenia kredytu? Wiemy, co zrobić

Decyzja banku o udzieleniu kredytu jest wynikiem analizy różnych aspektów Twojej sytuacji finansowej. Warto pamiętać, że każdy bank ma własne kryteria oceny zdolności kredytowej oraz scoringu klienta. Może się zdarzyć, że jeden czy drugi bank nie udzieli Ci kredytu przy Twoich zarobkach oraz sytuacji w BIK, natomiast inny będzie miał bardziej elastyczne podejście i zdecyduje się na współpracę. Tak jest często, a przyczyna czasami może być całkiem błaha i sprowadzać się do wyboru nieodpowiedniego banku. W przypadku uzyskania kolejnej odmownej decyzji kredytowej nie należy się poddawać, warto wtedy przesłać profesjonalistom do bezpłatnej analizy swój raport BIK, wraz z niezbędnymi informacjami. Kompetentny i doświadczony doradca kredytowy znacznie zwiększy Twoje szanse na znalezienie właściwego banku i oferty kredytu, która najbardziej odpowiada Twojej sytuacji finansowej.

Pułapki zadłużenia

24 marca 2025

Jak wyjść z pułapki zadłużenia? Poradnik dla kredytobiorców

czytam więcej
Kredyt konsolidacyjny

12 stycznia 2025

Kredyt konsolidacyjny online – konsolidacja kredytu w Banku

czytam więcej